Od poniedziałku 31 stycznia 2022 nie trzeba zmieniać tablic rejestracyjnych po zakupie samochodu. Można również czasowo wycofać pojazd z ruchu. Kolejne zmiany wejdą w życie 4 września 2022.
Tablice rejestracyjne
Składając wniosek o rejestrację pojazdu można wnioskować o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych pod warunkiem, że pojazd był już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to możliwość zachowania przez nowego właściciela „starych” tablic rejestracyjnych, bez względu na to, z jakiego województwa pochodzi samochód. Tablice muszą być czytelne i utrzymane w należytym stanie (nie zniszczone).
Nie można zostawić starych czarnych tablic oraz białych z flagą PL.
Czasowe wycofanie pojazd z ruchu – tylko rozbitego.
W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku) wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu.
Przywrócenie do ruchu pojazdu będzie wiązało się przeprowadzeniem badania technicznego pojazdu po naprawie. Ta zmiana pozwoli właścicielowi naprawianego i czasowo wycofanego z użytku samochodu ograniczyć koszty ubezpieczenia pojazdu.
Nie można czasowo wyrejestrować motocykli, kabrioletów, kamperów czy aut zabytkowych.
Do tej pory czasowo można było wycofać z ruchu samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.
Karta pojazdu i nalepki kontrolne znikną od 4 września 2022 r.
Nadchodzi ważna zmiana w procedurze rejestracji pojazdów. Dotyczy ona zniesienia wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej i jej wtórnika.
Wydawanie karty pojazdu nie będzie konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do centralnej ewidencji pojazdów. Właściciel może ponadto sprawdzić historię pojazdu online.
Samochód rejestruje diler
Już od 4 czerwca 2021 istnieje możliwość załatwienia formalności związanych z rejestracją nowego samochodu, motoroweru lub przyczepy przez salon sprzedaży autoryzowany przez producenta. Umożliwia to odbiór już zarejestrowanego pojazdu z salonu sprzedaży. Kupujący musi przekazać pisemne upoważnienie. W przypadku zakupu samochodu w leasingu lub używanego nadal trzeba zarejestrować pojazd osobiście w urzędzie.
Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego
Od grudnia 2020 r. nie trzeba też wymieniać dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki z badania technicznego, nie ma również konieczności wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy oraz można zarejestrować pojazd w miejscu czasowego zamieszkania.
Prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polica OC zbędne
Kierowcy posiadający polskie prawo jazdy od 5 grudnia 2020 r. zwolnieni są z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania dokumentu podczas kontroli drogowej na terytorium Polski. Dane i uprawnienia podczas kontroli drogowej policjant może sprawdzić w centralnej ewidencji kierowców. W kieszeni nie trzeba więc wozić dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC.
Żródło: dziennik.pl
0 komentarzy