G550 przylot

 

21 czerwca wylądował na lotnisku Chopina w Warszawie pierwszy z dwóch zamówionych przez MON małych samolotów do przewozów VIP GULFSTREAM G550.

Samolot po wylądowaniu zgodnie z lotniczym zwyczajem przekołował przez tzw. salut wodny. Otrzymał on imię „Książę Józef Poniatowski” a matką chrzestną została pani Halina Łabonarska. Samolot został poświęcony przez biskupa polowego WP oraz przez duchownych innych wyznań.Drugi z samolotów G550 ma zostać dostarczony 29 lipca a pierwsze loty z VIP-ami przewidziane są jesienią br.

Wartość kontraktu na zakup dwóch samolotów to 440,5 mln zł netto. Umowa obejmuje dostawę samolotów w konfiguracji 16-miejscowej, pakietu logistycznego, dokumentacji technicznej, szkolenie pilotów i personelu naziemnego oraz wsparcie eksploatacji.

„Samolot G550 to sprawdzony, nowoczesny samolot dyspozycyjny. Wyposażenie pilotażowo-nawigacyjne samolotu G550 spełnia wszystkie standardy międzynarodowe w zakresie bezpieczeństwa lotów, a sama konstrukcja zapewnia bezpieczną i komfortową podróż praktycznie po całym świecie – zasięg samolotu wynosi aż 12 500 km.”

Mnie oczywiście nie mogło zabraknąć w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego podczas takie wydarzenia. Od pierwszego przylotu udało mi się już dwukrotnie „złapać” loty szkoleniowe nowej maszyny. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.