BALTOPS 2017

 

BALTOPS 2017 to największe w tym roku międzynarodowe ćwiczenia na Morzu Bałtyckim. Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo STRIKFORNATO (SFN). Polska występuje w roli państwa-gospodarza. Do portu w Szczecinie i Świnoujściu 1 czerwca weszło ponad 40 okrętów wojennych. Część z nich udostępniła swoje pokłady dla zwiedzających. Trzy dni później okręty wypłynęły na praktyczne manewry na morzu gdzie załogi przećwiczyły prowadzenie międzynarodowych operacji. Ćwiczenia zakończyły się 18 czerwca w Kolonii w Niemczech

W tym roku w ćwiczeniach wzięły udział wojska z Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji i USA (w tym także okręty Stałego Zespołu Sił Przeciwminowych NATO Grupa 1 – SNMCMG-1). Polska Marynarka Wojenna uczestniczyła w ćwiczeniu BALTOPS po raz 27. Zasadnicze siły okrętowe RP wydzielone do ćwiczenia stanowiło pięć trałowców bazowych (ORP Dąbie, ORP Mielno, ORP Wicko, ORP Mamry, ORP Wdzydze), dwa  okręty transportowo-minowe (ORP Gniezno, ORP Kraków) oraz okręt podwodny (ORP Bielik). Manewry odbyły się w rejonie Morza Bałtyckiego, na poligonach morskich MW RP oraz morskiej i lądowej części Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

W środę, 14 czerwca na plaży w Ustce odbył się jeden z najważniejszych epizodów ćwiczenia BALTOPS-17 czyli desant międzynarodowej grupy zadaniowej. Siły główne, które wylądowały na polskiej plaży to 1 batalion z 23 Pułku Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Desantowanie odbyło się na amfibiach AAV-7 oraz z poduszkowców desantowych LCAC. Działania grupy desantowej wspierało 8 okrętów, w tym dwa polskie transportowo-minowe z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Desant poprzedziło oddziaływanie koalicyjnego lotnictwa. Nad ćwiczącymi przeleciały bombowce B-52 i B-1B para polskich F-16 i niemieckich Eurofighter Typhoon a także V-22 Osprey. Wojska przeciwnika odgrywała kompania zmechanizowana z 7 Brygady Obrony Wybrzeża.

Manewry w Ustce obserwował dowódca 6 Floty i STRIKFORNATO wiceadmirał Christopher Grady oraz jego zastępca kontradmirał P. A. McAlpine. Polskę reprezentował zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka, a także kontradmirał Jarosław Ziemiański, zastępca inspektora marynarki wojennej i gen. bryg. Wojciech Grabowski.

Manewry morskie BALTOPS organizowane są od 1972 roku na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 roku do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie BALTOPS organizowane jest w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Obecnie jest to ćwiczenie międzynarodowe, oparte w głównej mierze na wspólnych działaniach morskich, ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, wojny minowej, obrony powietrznej oraz operacji desantu morskiego.