B737-800 przylot

 

W środę 15 listopada pierwszy z trzech zamówionych przez MON średnich samolotów pasażerskich do przewozu VIP – Boeing 737-800 o nr taktycznym 0110 wylądował na płycie lotniska Chopina. Następnie przekołował do Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa-Okęcie, gdzie został powitany tradycyjnym salutem wodnym.

Samolot w rządowym malowaniu otrzymał oficjalne imię „Józef Piłsudski”. Szarfę zakrywającą wizerunek Pierwszego Marszałka Polski zerwała matka chrzestna samolotu – st. szer. Oktawia Nowacka. Pięcioboistka, żołnierz Wojskowego Zespołu Sportowego z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w 2016 r., zdobywczyni Pucharu Świata, medalistka mistrzostw Europy i mistrzostw Polski.

Samolot, który wszedł na wyposażenie 1. Bazy Lotnictwa Transportowego wyprodukowany został w kwietniu 2017 r. Kolejne samoloty B737, już w wersji BBJ2, mają zostać dostarczone do 2020 roku. Wartość kontraktu to 523 mln dolarów – 2,5 mld zł.

Samoloty Boeing są wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, m.in. system identyfikacji bojowej IFF, system nawigacji Szakal, łączność satelitarną z możliwością przesyłania danych o klauzuli „tajne” i odbiorniki GPS. Ponadto, na ich pokładzie będzie znajdywał się system podtrzymywania życia. Samolot, umożliwi nie tylko transport typu HEAD, ale również ewakuację, transport żołnierzy czy przewóz rannych na długich dystansach. Boeing 737-800 posiada wiele ulepszeń, związanych nie tylko z komfortem, ale też z osiągami. Winglety na końcach skrzydeł zwiększające zasięg do 5%, większe zbiorniki paliwa do lotów międzykontynentalnych oraz specjalny certyfikat bezpieczeństwa gwarantujący, że w pełni załadowany samolot jest w stanie utrzymać się co najmniej 3h z jednym sprawnym silnikiem.

Na lotnisku przy okazji powitania pierwszego B737 pojawiły się również inne statki powietrzne i nie tylko. Został zaprezentowany stan realizacji zadań w resorcie obrony narodowej po 2 latach od objęcia urzędowania.

Jak zwykle nie mogło mnie zabraknąć. Zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć z tego wydarzenia.